Episode 43 - Comic Agilé – Av, av, av, av! Men på den fede måde

58:18
 
Del
 

Manage episode 296228989 series 2922204
Af Syndicate ApS. Opdaget af Player FM og vores brugere – copyright tilhører udgiveren, ikke Player FM, og lyden streames direkte fra deres servere. Tryk på Abonner-knappen for at få opdateringer i Player FM, eller kopier URL'en til en anden podcast-app.
Dave Snowden er fan. Kent Beck er fan. Og 16.000 subscribers kan ikke tage fejl. Hvis du på nogen måde er interesseret i Agile, så kender du nok til striben ”Comic Agilé”. I dag har Ole og Katrine besøg af den ene af stribens bagmænd, nemlig Luxshan Ratnaravi, agil kanonkugle, selv-erklæret like-luder, pensioneret freestyle-rapper, agil madklubs-vært og IKKE MINDST tegneserieforfatter. Det bliver til en snak om, hvad det er striben kan, hvorfor den har ramt den agile verden med en sådan kraft, og ikke mindst hvorfor det er så vigtigt, at agilister griner af sig selv.
🔗Links
Luxshan Ratnaravi: https://www.linkedin.com/in/luxshan/
Mikkel Noe-Nygaard: https://www.linkedin.com/in/mikkelnoe/
Dilbert: https://dilbert.com/
Comic Agile: https://www.comicagile.net/
#10: The scaling agile showdown: https://www.comicagile.net/comic/the-showdown/
#63: The Scrum Master We Need: https://www.comicagile.net/comic/the-scrum-master-we-need/
#59: The Agile Line Manager: https://www.comicagile.net/comic/the-agile-line-manager/
#15: The Agile Transformation Plan: https://www.comicagile.net/comic/the-agile-transformation-plan/
#5: The Why of Going Agile: https://www.comicagile.net/comic/the-why-of-going-agile/
#86: Agile PM: https://www.comicagile.net/comic/agile-pm/
#80: Team Topologies: https://www.comicagile.net/comic/team-topologies/
Richard Knaster – SAFe fellow: https://www.scaledagile.com/team/richard-knaster/
#34: Agile Consultancy: https://www.comicagile.net/comic/agile-consultancy/
🙆🏼‍♂️🙋🏼‍♀️Dine værter
Find Katrine Hald Kjeldsen på LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/katrinekjeldsen/
Følg Katrine på Twitter @katrinekjeldsen
Find Ole Rich Henningsen på LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/olerichhenningsen/
Skriv til os på hej@toagilityandbeyond.dk. Feedback, kommentarer og forslag modtages med kyshånd
Se mere her: www.toagilityandbeyond.dk og læs mere på vores blog her: https://medium.com/path-pattern

47 episoder