Rocket Cast 177 - Tabergadgets

1:12:16
 
Del
 

Manage episode 161523397 series 45603
Af Nikolaj Rasmussen and Esben Hardenberg. Opdaget af Player FM og vores brugere – copyright tilhører udgiveren, ikke Player FM, og lyden streames direkte fra deres servere. Tryk på Abonner-knappen for at få opdateringer i Player FM, eller kopier URL'en til en anden podcast-app.
I denne episode snakker om cirkelvideo fra Snapchat, svensk moms eller manglen på samme og nyt lir fra GoPro. Ugens tema er tabergadgets og det er ikke helt så simpelt som det lyder. - Snapchat Spectacles (Snap Inc.): https://www.snap.com/news - Snapchat Spectacles (The Verge): http://www.theverge.com/2016/9/23/13039184/snapchat-spectacles-price-release-date-snap-inc - Snapchat Spectacles (Product Hunt): https://www.producthunt.com/tech/spectacles - Svensk lovforslag (iFixit blog): http://ifixit.org/blog/8405/sweden-repair-tax/ - Svensk lovforslag (The Guardian): https://www.theguardian.com/world/2016/sep/19/waste-not-want-not-sweden-tax-breaks-repairs - Nye ting fra GoPro (GoPro): https://gopro.com/ - Nye ting fra GoPro (Wire): https://www.wired.com/2016/09/gopros-karma-drone-new-cameras-look-mighty-hot/ - CloudMagic → Newton: https://blog.cloudmagic.com/2016/09/14/cloudmagic-is-now-newton-and-its-a-big-change/ - Airtame: https://airtame.com - Avegant Glyph: https://www.avegant.com - FLIC knap: https://flic.io - SONY Smart Watch 3: http://www.sonymobile.com/dk/products/smart-products/smartwatch-3-swr50/ - Dubsmash til iMessage: https://www.dubsmash.com/imessage?ref=producthunt - Glæden ved at eje en gammel Mac: http://gizmodo.com/the-joy-of-owning-an-eight-year-old-macbook-1766237222 - Installér Sierra på en gammel Mac: https://www.youtube.com/watch?v=eQz5OQHOTAA&app=desktop / - MiniPoll til iMessage: https://itunes.apple.com/dk/app/minipoll/id1150459414?mt=8 Find Rocket Cast her: YouTube: http://goo.gl/WLJL5E Web: http://rocketcast.dk/ Facebook: http://www.facebook.com/RocketCast Twitter: http://twitter.com/rocketcast Rocket Cast på iTunes: https://itunes.apple.com/dk/podcast/rocket-cast/id655697603?mt=2

179 episoder